Podwójne podium dla Teamu PEUGEOT TOTAL

Kierowca Teamu PEUGEOT Total Sébastien Loeb zwyciężył w belgijskiej rundzie Samochodowych Mistrzostw Świata FIA w Rallycrossie. Dziewięciokrotny Rajdowy Mistrz Świata WRC za kierownicą PEUGEOT 208 WRX po raz kolejny potwierdził swój wielki i wszechstronny talent. Po wszystkich etapach kwalifikacji Loeb zajmował czwarte miejsce, później jednak wygrał, kolejno, półfinał i finał, obydwa po bardzo intensywnej walce. Sukces PEUGEOT w Belgii jest tym większy, że trzecie miejsce zajął kolega Loeba z zespołu, Timmy Hansen. Dzięki tym świetnym wynikom Team PEUGEOT Total awansuje na drugie miejsce w klasyfikacji producentów, a Sébastien Loeb plasuje się na drugim miejscu w tabeli kierowców, z niedużą stratą do lidera.

• Już w pierwszych sobotnich sesjach kwalifikacyjnych Q1 i Q2 Sébastien Loeb zaliczał obiecujące wyniki. W niedzielę rano, gdy padający deszcz wyraźnie utrudnił warunki panujące na torze, Loeb natrafił na spore przeszkody: w sesji Q3 został zablokowany przez wolniejszych od siebie rywali, których nie mógł wyprzedzić. Do ponownego ataku przystąpił w sesji Q4, którą ukończył na drugim miejscu. Łączne wyniki kwalifikacji dawały mu 4. pozycję przez biegami półfinałowym i finałowym. Presja rywalizacji z trójką wyżej plasowanych konkurentów podziałała motywująco – w półfinale Loeb pojechał fantastycznie, wygrał swój bieg i jednocześnie zapewnił sobie start do finału z pole position. W decydującym wyścigu francuski kierowca ponownie pokazał perfekcyjną jazdę i w niezwykle zaciętej walce o końcowe zwycięstwo doprowadził swojego 600-konnego PEUGEOT 208 WRX do pierwszego triumfu w sezonie 2018. Dzięki wynikom rundy w Mettet Loeb awansuje na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców.

• Także Timmy Hansen od początku rundy w Mettet był bardzo konkurencyjny, stopniowo zaliczając coraz lepsze wyniki. W sesji kwalifikacyjnej Q1 dojechał trzeci; w Q2 drugi. W niedzielę rano w Q3 osiągnął najlepszy czas. W kończącej kwalifikacje Q4 nie powiodło mu się, zajął dopiero 7. miejsce, niemniej łączne wyniki tej fazy zawodów zapewniły mu drugą pozycję w tabeli przed półfinałem i finałem. Do swojego biegu półfinałowego Szwed startował z pole position, ale już na pierwszych metrach, mocno popchnięty przez samochód Andreasa Bakkeruda, obrócił się i spadł na ostatnie miejsce. W tej krytycznej sytuacji Hansen nie poddał się, ruszył w pościg i aż do mety wykorzystywał wszystkie okazje do wyprzedzania rywali. Trzecie miejsce zajęte w tym biegu oznaczało, że Hansen awansował do finału. Daleka pozycja startowa, oznaczała jednak, że czekało go trudne zadanie. Tak jak jego zespołowy kolega, szwedzki zawodnik pokzał imponującą determinację: wystartował z szóstego miejsca, wyprzedził na trasie kilku konkurentów i do mety dojechał na trzecim miejscu. To pierwszy w tym sezonie wynik Timmy′ego Hansena na podium.